Nastal čas volebního kupčení

Blíží se komunální volby - a při nich se v Česku v minulých volebních obdobích objevil fenomén kupčení s hlasy. Pytel brambor, 200 či 500 korun. Takovou hodnotu měl před čtyřmi lety volební hlas. Podobnou situaci očekáváme i letos.

Autor: Lukáš Landa

Proč investovat stovky tisíc do volební kampaně, když si mohu podporů voličů přímo koupit? Takovou otázku si zřejmě kladou někteří z těch, kteří se rozhodli ucházet se o přízeň voličů v letošních komunálních volbách.  Leckterým politikům se totiž takováto strategie při posledních komunálních volbách vyplatila a dostali se do obecních zastupitelstev či dokonce zasedly v Radě své obce či města. Jak je to možné? Vždyť jde o volební korupci, jak později konstatovaly i soudy. Prokázat takové jednání je totiž, stejně jako u jakékoliv jiné korupce, velice složité. Policie byla doposud bezmocná, hlídkami před volebními místnostmi celkem logicky nic nezmohla. Jde totiž o organizovanou činnost.  Ti, kteří hlasy nakupovali, zůstali tedy bez trestu. Jediné, co se podařilo, bylo v několika málo lokalitách opakované hlasování.

Jak manipulace voleb vypadá?

Nakupování hlasů se děje zejména v sociálně vyloučených lokalitách, kde pět set korun za vyplněný lístek vhozený do urny je pro „voliče“, který hospodaří s několika málo tisíci korun měsíčně, přeci jen slušná motivace. Navíc jde o lidi, kteří by k volbám vůbec nešli, takže je to pro ně vlastně přivýdělek navíc, a to za 15 minut času. Krupka, Jirkov, Roudnice n. Labem, Český Těšín, všude tam to kupčení proběhlo podle podobného scénáře.

Několik hlavních „nákupčích“ distribuuje peníze mezi voliče, a ten kdo přivede dalšího hlasujícího, dostane ještě něco navíc. Jako „důkaz“, že člověk do urny opravdu vhodil předem vyplněný a vyfasovaný lístek, odevzdá později nákupčímu jeden prázdný hlasovací lístek, který obdržel na žádost od volební komise. Není to sice důkaz, ale málokomu se vyplatí riskovat a skutečně volí dle instrukcí. Teprve po obdržení prázdného lístku pak nákupčí vyplatí hotovost, většinou v nedaleké restauraci, autě či na blízkém parkovišti. Samozřejmě mimo dohled policie. Podobný systém funguje zejména v rómských čtvrtích severních Čech a Moravy a je tam tak zaběhlý, že tu volby nejsou vnímány jako šance rozhodnout o své budoucnosti, ale možnost si přivydělat.

Druhý způsob ovlivňování voleb lze nazvat „účelovým sestěhováním voličů“. Člověk je instruován tak, aby si před volbami změnil trvalé bydliště do lokality, kde mají být volby ovlivněny. Nemovitost, na kterou se přihlásí, mu většinou zajistí organizátor, takže v jednom bytě může být v konečném důsledku evidováno i několik desítek lidí. Podobný případ se stal při minulých komunálních volbách v Karlově Studánce, kam do hotelu Džbán přihlásil k trvalému pobytu bývalý agent StB Ludvík Zifčák asi 30 lidí. Soud pak posuzoval, zda tito lidé v obci skutečně žili nebo byli do obce přihlášeni účelově kvůli volbám. Výsledek? Hlasování bylo neplatné, a v opakovaných volbách tito občané již volit nesměli. Zifčákovo hnutí napodruhé už neuspělo a přišlo o dva členy v zastupitelstvu.

Případů, které došly až k soudu a kde se manipulace voleb skutečně prokázala, je však v poměru s tím, jak jde o masový jev, velmi málo. Navíc donedávna nebylo nakupování hlasů ani trestným činem, takže hrozilo maximálně opakování voleb či hlasování. Dnes je sice organizace takové činnosti již trestným činem, ale musí být prokázán to, že volič díky „motivaci“ volil jinak, než původně chtěl. Což je ovšem prakticky nemožné, pokud se uplacený volič nepřizná.

Občanské sdružení Oživení díky grantu Roku Jinak mapuje oblasti, kde ke kupčení docházelo v minulých letech (Roudnice n. Labem, Krupka, Český Těšín, Jirkov, Karlova Studánka a další) i lokality nové, a vyhodnocuje aktuální informace o tom, zda ke kupování hlasů opět dojde.  I proto jsme spojily síly s dalšími nevládními organizacemi. Nadační fond proti korupci, Naši politici a Transparency International budou společně s námi volby hlídat.

Podobné jednání totiž ohýbá základní principy demokracie. Chceme kupčení nejen zmapovat a upozornit na rozsah těchto praktik, ale plánujeme také navrhnout legislativní opatření, aby k tomuto jevu nemohlo dále beztrestně docházet.

Pokud se chcete stát dobrovolníky při monitoringu manipulace komunálních voleb 10. a 11. října 2014, nebo máte tip na oblast, kde ke kupčení již dochází či bude docházet, dejte nám vědět: lukas.landa@oziveni.cz. Děkujeme!

Autor: Jan janrybar Rybář | pondělí 29.9.2014 11:05 | karma článku: 11,92 | přečteno: 465x