Nejsem tolerantní. Zn. Ověřeno

11. 09. 2014 13:53:25
Historie nám ukazuje mnoho příkladů chybějící tolerance. Všichni známe příběhy odvážných, kteří zaplatili svým životem. Za pokus to ale stojí, ověříte si vztah okolí k vám.

Autor: Miroslav Kupec

Rok Jinak je jedna z možností, jak se odlišit a ověřit si svou míru tolerance. Je to možnost poměrně bezpečná, bez rizika ztráty života. Již v době kdy jsem uvažoval o účasti v Roku Jinak, jsem se s projevy intolerance setkával, a průběh roku mi toto neustále potvrzuje.

Přijímám řadu nových rolí. Ocitám se na veřejnosti, mezi novými lidmi, na nových místech. Mnoho lidí, které potkávám, „nutím“ vyjádřit se. Potkávám lidi, se kterými bych se jinak „naživo“ nesetkal. Klienty a pracovníky Fokusu Vysočina. Lidi z nadace, která vše platí. Dodavatele i zákazníky neziskovky. Náhodné spolupracovníky a sousedy, o kterých jsem dodnes nevěděl, že je mám.

Během Roku jinak se setkávám také s novými projevy chování. Zdraví mě plno lidí, které jsem dříve neznal. Zdravím lidi, které jsem neznal. Vidím, že žít se dá i jinak než ve fabrice. Otevírám oči a pozoruji život ve městě. Dostávám otázky typu: A nejsou duševně handicapovaní lidé agresivní? Nebojíš se být mezi duševně nemocnými? V montérkách s partou handicapovaných lidí z Fokusu se k vám lidi budou chovat také jinak.

Proč je v nás tolik netolerance? Kde se ta tolerance, o které všichni mluví, vlastně bere? Anebo spíš, proč nám dostatek tolerance chybí?

Nejsem odborník, jen uvažuji, jak jsem na tom já a mé okolí. Tolerance se nedědí. Tolerance není ani předmět ve škole. Tolerance není předmětem rodičovské výchovy. Tolerance nemá normu. Úroveň tolerance má každý nastavenou jinak.

Kde se ksakru tedy mám té toleranci naučit?!

A co se mi kolem tohoto tématu honí hlavou? A co bych radil?

Staňte se menšinou, odlište se! Přihlaste se veřejně k

- menšinovému náboženství

- neobvyklé skupině lidí

- zájmovému spolku

- handicapu

- k Romům

- k sexuální menšině

ke komukoli, kdo se liší...

Ukažte svou pravou tvář, přemýšlejte nahlas, změňte práci, uzavřete sňatek z lásky, namísto krásného obleku si vezměte laciné šaty, změňte barvu vlasů. Způsobů jak se odlišit je mnoho. Vyzkoušejte si různé role a uvidíte, co se stane.

Vaše okolí vám bude zrcadlem a jasně ukáže, jak moc jste (ne)tolerantní.

Nemusíte si ani hrát na homosexuála nebo radiála. Přihlaste se třeba k hnutí za lepší město, a uvidíte, jak se lidé rozdělí na 2 skupiny. Na ty co s vámi sympatizují, a na ty co vám otevřeně dávají najevo, že jste mimo. Mám tě rád / nemám tě rád.

Ano, chce to odvahu. Hodně odvahy. Ale stojí to za to...

Autor: Rok Jinak | čtvrtek 11.9.2014 13:53 | karma článku: 12.64 | přečteno: 963x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Karel Ábelovský

Wokno do jinam ... jen tak se brouzdat

řekla si a šla, po té, co mne probudila - a tak jsem šel za ní, jak jinak - aneb vynucená ranní procházka ... taky lodě, čluny, rybáři a východ slunce, prostě taková trochu "nesnesitelná lehkost bytí", zdá se ...

21.7.2019 v 12:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Michal Pohanka

Jsem pro všemi deseti: Rusko chce vyhlásit pivo za nealkoholický nápoj

Nebál bych se jít dokonce ještě dál. Za nealkoholický nápoj bych navrhoval prohlásit i lehká, nízkoprocentní vína. Tím bychom se zbavili alkoholismu z drtivé většiny, navíc k velké radosti pivovarů a producentů uvedených vín.

21.7.2019 v 11:13 | Karma článku: 16.09 | Přečteno: 226 | Diskuse

Patrik Banga

Jak přežít dietu: I Ježíšek je na tom líp než já!

Spal jsem neuvěřitelných deset a půl hodiny. To se mi fakt nestalo roky. Nevím, jestli to udělaly ty čtyři kilometry pěšky, nebo hlad. Každopádně jsem se nevzbudil tak unavený jako obvykle.

21.7.2019 v 9:30 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 174 | Diskuse

David Vlk

Langoš "Quatro formaghi." Aneb ať žije české plážové gastro!!

Naše plážová gastro kutrura je světová,o tom není žádných pochyb.Vždyť kde jinde si můžete na koupáku dát speciality světové kuchyně, jako je třeba Hot dog s kečupem vyrobeným většinou z jablek a párkem vyrobeným z prasečích kůží.

21.7.2019 v 9:10 | Karma článku: 20.56 | Přečteno: 543 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - proč je multikulturalismus tak škodlivý?

Nejhorší pro dobrou myšlenku je to, když se postupně stane oficiální ideologií. Jako kdyby člověk musel myslet dogmaticky, jestliže si jednou osvojí určité přesvědčení, nestačí mu, že se podle něj řídí

21.7.2019 v 9:08 | Karma článku: 18.23 | Přečteno: 271 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4149
Obsah blogu koordinuje Jan Rybář, novinář (a absolvent programu Rok jinak), www.amaze.cz, www.janrybar.cz

Najdete na iDNES.cz