Personalistika á la neziskovka aneb když je vše jinak (a dobře)

13. 06. 2013 15:13:37
Když se personalista se zkušenostmi z velkých korporací vydá do neziskového sektoru, bude se občas velmi divit. A pak si položí otázku: nedělají to ty neziskovky lépe?
Poněkud uvolněnější atmosféra než ve velkých firmách...Poněkud uvolněnější atmosféra než ve velkých firmách...

Autor: Markéta Sirotková

Můj Rok jinak v Asistenci pokračuje a stejně jako ostatní grantisté, i já čerpám ze svého pobytu v neziskovce nové cenné zkušenosti, principy práce, které by našly efektivní uplatnění i v rámci komerčního sektoru.

Mezi ně patří i způsob vedení výběrového řízení. A v čem je rozdíl oproti výběrovému řízení v komerčním sektoru?

Výběrového řízení se zde, v Centru pracovní rehabiliace, v rámci všech kol pohovorů účastní celý tým, kam by ten konkrétní kandidát měl nastoupit, včetně vedoucího týmu a ve druhém kole ředitelky organizace.

Nejprve mne napadlo, že kandidát se bude cítit při pohovoru jak na státnicích před celou komisí a bude vystresovaný. Ale s ohledem na to, že se všichni zúčastnění celou dobu snažili o uvolněnou komunikaci, výsledkem byla v rámci možností pohodová atmosféra celého výběrového řízení. Na konci každého kola pohovorů se k jednotlivým kandidátům vyjádřili všichni členové týmu, vedoucí a závěrem ředitelka organizace a výsledkem byla volba kandidáta, který dostal od všech „zelenou“.

Musím konstatovat, že jsem byla překvapena vcelku jednotnou volbou kandidátů, ale posléze mi došlo, že to má logiku, neboť i stávající zaměstnanci Centra prošli stejnou formou výběrka a tedy jejich postoje a očekávání jsou navzájem v souladu. Vzhledem k tomu, že v průběhu mého působení proběhlo více výběrových řízení na různé pozice v rámci oddělení, ověřila jsem si, že výběrko, kde kandidáty hodnotí celý tým, je velmi strategický a efektivní způsob, jak vybrat toho nejvhodnějšího.

Chvála "zapadnutí"

Naše nové kolegyně výborně zapadly do týmu jak z hlediska pracovních, tak osobnostních charakteristik. Neméně podstatný je i motivační faktor pro stávající zaměstnance, neboť každý člen týmu ví, že jeho názor je důležitý a v otázce výběrového řízení hraje nezanedbatelnou roli. Taktéž i pro budoucnost komunikace s vybraným kandidátem je tento princip výběrového řízení efektivní, neboť každý pak nese „zodpovědnost“ za svoji volbu a nemůže říci, že on by takového spolupracovníka nikdy nevzal.

Vzhledem k mým profesním zkušenostem v oblasti personálního řízení vím, že při volbě kandidáta se bere či by se měl brát v potaz jeho osobnost a tzv. „zapadnutí“ do týmu lidí, se kterými bude intenzivně spolupracovat.

Bohužel ve většině komerčních firem je prvnímu kolu přítomen pouze personalista a ve druhém manažer oddělení či úseku, kam se kandidát přijímá. V mnoha případech se tak stává, že hodnocení kandidáta není zcela objektivní, neboť personalistovi chybí každodenní kontakt a komunikace se zaměstnanci týmu, tudíž nemůže mít detailní znalost „ducha“ týmu a není tak jistota, že by tým nevolil jinak.

Někdo může namítnout, že na takový způsob výběrového řízení není prostor a čas, ale za výše uvedených okolností se domnívám, že se to rozhodně vyplatí.

Sama jsem asi nikdy nepracovala v tak sladěném pracovním týmu, jaký aktuálně v Centru pracovní rehabilitace je. Panuje zde velká důvěra, otevřená komunikace a vzájemná spolupráce a to všechny přirozeně motivuje k odvádění velmi kvalitní práce. Musím říci, že se mi na konci roku bude z této sehrané jednotky těžko odcházet.

Závěrečné heslo mého blogu tedy zní: Nechme v rámci možností prostor ve výběrovém řízení i případným spolupracovníkům nového člena týmu, vyplatí se to!

Autor: Rok Jinak | čtvrtek 13.6.2013 15:13 | karma článku: 14.48 | přečteno: 1264x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Karel Ábelovský

Wokno do jinam ... jen tak se brouzdat

řekla si a šla, po té, co mne probudila - a tak jsem šel za ní, jak jinak - aneb vynucená ranní procházka ... taky lodě, čluny, rybáři a východ slunce, prostě taková trochu "nesnesitelná lehkost bytí", zdá se ...

21.7.2019 v 12:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Michal Pohanka

Jsem pro všemi deseti: Rusko chce vyhlásit pivo za nealkoholický nápoj

Nebál bych se jít dokonce ještě dál. Za nealkoholický nápoj bych navrhoval prohlásit i lehká, nízkoprocentní vína. Tím bychom se zbavili alkoholismu z drtivé většiny, navíc k velké radosti pivovarů a producentů uvedených vín.

21.7.2019 v 11:13 | Karma článku: 12.75 | Přečteno: 175 | Diskuse

Patrik Banga

Jak přežít dietu: I Ježíšek je na tom líp než já!

Spal jsem neuvěřitelných deset a půl hodiny. To se mi fakt nestalo roky. Nevím, jestli to udělaly ty čtyři kilometry pěšky, nebo hlad. Každopádně jsem se nevzbudil tak unavený jako obvykle.

21.7.2019 v 9:30 | Karma článku: 8.53 | Přečteno: 153 | Diskuse

David Vlk

Langoš "Quatro formaghi." Aneb ať žije české plážové gastro!!

Naše plážová gastro kutrura je světová,o tom není žádných pochyb.Vždyť kde jinde si můžete na koupáku dát speciality světové kuchyně, jako je třeba Hot dog s kečupem vyrobeným většinou z jablek a párkem vyrobeným z prasečích kůží.

21.7.2019 v 9:10 | Karma článku: 18.53 | Přečteno: 481 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - proč je multikulturalismus tak škodlivý?

Nejhorší pro dobrou myšlenku je to, když se postupně stane oficiální ideologií. Jako kdyby člověk musel myslet dogmaticky, jestliže si jednou osvojí určité přesvědčení, nestačí mu, že se podle něj řídí

21.7.2019 v 9:08 | Karma článku: 17.71 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4149
Obsah blogu koordinuje Jan Rybář, novinář (a absolvent programu Rok jinak), www.amaze.cz, www.janrybar.cz

Najdete na iDNES.cz