Dobročinnost, korupce a já

12. 03. 2013 10:18:21
Letos to mám trochu jinak. Léta jsem s neziskovkami spolupracovala – nyní v jedné pracuji. A mise to je opravdu napínavá.

Autor: Eva Karasová

Spolupráce s neziskovkami byla vždy součástí mé práce. Za dobu, co jsem působila v public relations, jsem spolupracovala s desítkami z nich – od malých až po velké. Letos je ale všechno jinak; slovo „spolupracovat“ jsem zaměnila za „pracovat“. Od ledna jsem totiž zaměstnána v Nadaci Open Society Fund Praha, konkrétně ve Fondu Otakara Motejla, který spravuje. Posláním Fondu je podporovat rozvoj demokracie a právního státu.

To však není jediná změna. Společenská odpovědnost firem, tzv. CSR, se většinou zaměřuje na oblast zdravotní, sociální, vzdělání nebo podporuje třeba sociální podniky či rozvoj komunitního života. Tím, že jsme se s mými současnými kolegy rozhodli na podzim požádat prostřednictvím našeho projektu o přidělení grantu od Nadace Vodafone, jsem vykročila do nového roku nejen jiným, ale i „nadačně“ obtížnějším směrem.

Podle průzkumu NMS Market Research (srpen 2012) jsou korupce, efektivita veřejné správy, zapojení občanů do rozhodování, kvalita zákonů, informace o činnosti státní správy či zneužívání státní moci témata, která naše občany velmi trápí. 78 % populace považuje korupci ve veřejné správě za velmi významnou, 69 % dotazovaných zajímá zaměření Fondu Otakara Motejla. Struktura prostředků, které plynou do neziskového sektoru, těmto občanským prioritám ovšem neodpovídá: Za posledních dvanáct měsíců sice přispěly na dobročinné účely dvě třetiny Čechů, ale bohužel ne významně do žádné z oblastí, které Fond Otakara Motejla podporuje. Lidé tradičně nejčastěji přispívají na pomoc zdravotně znevýhodněným, dětem, léčbu nemocí, zvířata a humanitární akce. Silným impulsem pro ně bývá mimořádná událost, jako jsou třeba zemětřesení nebo povodně.

Má to ovšem nezvratnou logiku? Jistě, pomoc potřebným je nesmírně důležitá a pomáhat by měl podle svých možností každý z nás. Je třeba si ale uvědomit, že systémové změny a pomoc k nápravě jakékoli oblasti a oboru umožňují řešit problémy v jejich základech a zaměřují se na odstranění příčin. Systémové změny týkající se fungování demokracie a právního státu umožňují například odstranění nefunkční státní správy a zneužívání státní moci v rozporu s veřejnými zájmy nebo zavedení legislativních změn, které zamezí příležitostem pro korupční jednání.

Je to stejné jako v medicíně s kauzální a paliativní léčbou. Pokud to charakter onemocnění dovoluje a lékař může odstranit jeho příčiny, zaměří se na ně. Takže v „mém“ případě jde vlastně o to, nakolik se občané zapojí nebo chtějí zapojit do rozhodování o veřejných záležitostech. Zda si uvědomí, že je třeba začít od základu a podporovat i takové snahy, které na první pohled mohou působit nekonkrétně a obecně, ale týkají se nás všech. A samozřejmě, že i zde jde o otázky zdravotní, sociální, vzdělání...

Dobrou zprávou je, že lidé začínají potřebu vyššího nadačního působení k nápravě fungování naší demokracie a státní správy ve vztahu k občanům stále intenzivněji vnímat. Důkazem je fakt, že až 35 procent lidí, ke kterým se dostaly podrobnější informace o činnosti a projektech Fondu Otakara Motejla, vyjádřilo ochotu na ně přispět.

Věřím, že to je začátek, na kterém se dá stavět.

Autor: Rok Jinak | úterý 12.3.2013 10:18 | karma článku: 8.99 | přečteno: 954x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

David Vlk

Víte co nikdy, ale vůbec nikdy nesmíte říkat hned po sexu?

Na začátku bych chtěl říct, že můj blog se týká jen lidského heterosexuálního sexu. S jinými formami nemám totiž žádnou zkušenost. Přece po mně nemůžete chtít, abych věděl, co se honí hlavou po sexu sousedovic kocourovi???

24.3.2019 v 9:06 | Karma článku: 19.07 | Přečteno: 624 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Tvůj exit z pasti extrémních hnutí je úkol pro nás všechny

Bylo vám mezi patnácti a dvaceti a potřebovali jste přitažlivý svět, co nabízí, že jste platní. Potřebovali jste někoho, kdo by vám naslouchal. A zafungovala tam vaše strašná bolest. Festival Jeden svět není sluníčkově únavný

24.3.2019 v 9:03 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 126 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - kdo příliš mluví, zpravidla nudí k smrti…

Je možné ještě v dnešní době vytvořit tzv. velké umění? Navzdory všem konformistům, kteří se vždy snadno smíří s okolnostmi, si myslím, že ano, stejně jako v každé jiné době.

24.3.2019 v 8:14 | Karma článku: 7.63 | Přečteno: 103 | Diskuse

Beata Krusic

Hymna - jako ozvěna srdce

Státní hymny - byly, jsou a budou písněmi snad ze všech nejkrásnějšími. Vypovídají o povaze, síle, touze jednotlivých národů a dávají možnost probouzet v člověku lásku i pochopení nejen pro svou rodnou zemi, ale pro celý svět.

23.3.2019 v 22:36 | Karma článku: 11.37 | Přečteno: 254 | Diskuse

Vilém Ravek

V pasti

Nemanželský sex měl pro něho vždycky příchuť dobrodružství, ale skončit v cizí manželské posteli, to byl teprve ten pravý adrenalin.

23.3.2019 v 17:36 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 434 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4144
Obsah blogu koordinuje Jan Rybář, novinář (a absolvent programu Rok jinak), www.amaze.cz, www.janrybar.cz

Najdete na iDNES.cz